Hypoteční úrokové sazby i ceny nemovitostí stále rostou. Co s tím?

Hypoteční úrokové sazby i ceny nemovitostí stále rostou. Co s tím?

Ceny nemovitostí stále rostou. Byty, domy a dokonce i chalupy a chaty se pro mnoho z nás staly luxusem, který si jen stěží bez pomoci hypotéky můžeme dovolit. A není se čemu divit. Ceny bytů za poslední dvě desetiletí rostly v průměru o sedm procent ročně, stavebních pozemků o 5,2 procenta a rodinných domů o 4,6 procent ročně.

To znamená, že se od roku 1998 do konce roku 2019 v průměru zvýšily ceny nemovitostí 4,25 krát. Jaká konkrétní čísla to budou za rok 2020 a 2021, to se teprve ukáže. Původně totiž někteří odborníci očekávali, že pandemie způsobí i pokles cen nemovitostí. Jejich prognózy se ale zatím nenaplnily.

Hypotéky a doba fixace úrokové sazby

I přes vzrůstající a často až astronomické ceny nemovitostí každý pátý oslovený uvažuje o koupi nemovitosti a to právě za pomoci hypotéky. Dosud byly totiž alespoň výhodné úrokové sazby. Ty už ale také začaly postupně růst a budou růst dál. 

Na konci roku 2021 se očekává, že se hypoteční úrokové sazby budou pohybovat mezi 2,5 až 3 procenty. Proto pokud o koupi nemovitosti s financováním za pomoci hypotečního úvěru v nejbližší době uvažujete, je vhodné volit delší dobu fixace. Třeba až na deset let. 

Vždy se ale rozhodujte s ohledem na vaši finanční situaci i budoucí plány. Pokud byste totiž chtěli nemovitost spíš jako investici a třeba ji za rok za dva prodat nebo budete hypotéku potřebovat v dohledné době konsolidovat s další hypotékou, je lepší zvolit fixaci kratší.

Pomoc od státu

V průzkumech se dnes až 80 procent dotázaných vyslovuje pro to, že by stát měl lidem v současné době pomoci snadněji získat vlastní bydlení. Nicméně málokdo ví, že stát za určitých podmínek půjčuje na rekonstrukci, koupi bytu i pořízení rodinného domu alespoň mladým rodinám. Úroková sazba činí minimálně jedno procento.

Na rekonstrukci bydlení půjčí až 600 tisíc korun, na koupi bytu nebo družstevního podílu až dva miliony a na pořízení rodinného domku až 2,4 milionu. Za mladou rodinu je považován pár s dětmi, kdy alespoň jednomu z rodičů je do 40 let.

Pandemie ceny nemovitostí nesnížila, změnili jsme se my

Respektive velká část z nás začala více šetřit a také si více uvědomovat i důležitost pojištění pro případy nečekaných životních událostí. Právě ty nejvíc ovlivňují naši (ne)schopnost plnit své finanční závazky.

Také se podepsala na našich představách o bydlení. Někteří si po dlouhém pobytu mezi čtyřmi stěnami svého bytu nebo domu uvědomili, že ho potřebují upravit nebo zrekonstruovat. Jiní zatoužili po větším bydlení, chalupě nebo domu s vlastní zahradou.

Pokud mezi ně patříte i vy a potřebujete zjistit, jaké je pro vás nejvhodnější finanční řešení, ozvěte se přes stránku s kontaktními údaji.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení