Dobrý den, chtěla bych nějaké bližší info ohledně výběru z mimořádného účtu a strhávání 15 % z úroků. Jakou část peněz musím nechat na MÚ, když bych si je chtěla vybrat? Musím tam nechat všechny vydělané úroky, aby mi nevzali těch 15 % a ostatní peníze můžu vybrat? Já jsem si vybrala maximální výběr a odečetli si těch 15 % z úroků od začátku vložených peněz na MÚ. To jsem asi pochybila, že ? Chtěla bych vědět, kdy těch 15 % z úroků nestrhnou? Nebo až po ukončení pojistné smlouvy, což je někdy 2030? Nebo si pak také seberou 15 % z celkové hodnoty úroků? Pokud mi toto nějak přiblížíte, budu ráda.

Ve Vašem případě se jedná o výběr z mimořádného účtu (účtu mimořádného pojistného) životního pojištění. V tomto případě pojišťovna správně snížila hodnotu vybíraných prostředků o daň z příjmů 15 %  z výnosů, které do té doby vznikly. Protože jste žádala o maximální možný výběr, bylo Vám vyplaceno vše z mimořádného účtu a pokud vznikly nějaké prostředky na běžném účtu (z toho co platíte měsíčně), byla Vám i  z tohoto účtu vyplacena část peněz.

U životního pojištění je uplatňováno tzv. odložené danění. Daň z výnosů se tedy platí až v té době, když vybíráte i výnosy z vložených peněz na mimořádném účtu, popř. výnosy z běžného účtu.  Pokud výnosy nevybíráte, v době výběru tuto daň neplatíte. Nakonec ji ale stejně zaplatíte a to při ukončení smlouvy, kdy Vám budou vyplaceny všechny zbývající finanční prostředky. Vyhnout se úplně zdanění  tedy nelze. Výhodou odloženého danění je to, že daň z výnosů  Vám není strhávána průběžně jako u většiny bankovních produktů, ale peníze na účtu zůstávají a dále se zhodnocují. Tím se dosáhne při stejné úrokové míře vyššího efektivního úroku a tím vyššího zhodnocení vložených prostředků. Výhoda tohoto způsobu zdanění se ale projeví až po delší době.

Pokud jste tedy peníze potřebovala, nějakou zásadní chybu jste neudělala, při ukončení smlouvy nebudete platit daň z výnosů teď vybraných prostředků. Pokud jste nepotřebovala vybrat vše, bylo by lépe něco na pojistce nechat. Pro zhodnocení prostředků v životním pojištění je nejlepším místem mimořádný účet životního pojištění.  Funguje dobře jako krátkodobá finanční rezerva. V tomto případě je dobré mít mimořádný účet s garantovaným zhodnocením, ten bývá u většiny pojišťoven veden zdarma a mívá garantované zhodnocení většinou 2x vyšší než bývá na spořicích účtech bank. Na druhou stran u nich bývá omezena výše garantovaného vkladu, většinou do 100 až 150 tisíc Kč. To ale pro krátkodobou rezervu většinou stačí. Dalším omezením mimořádných účtů životních pojistek bývá omezený počet výběrů v pojistném roce zdarma a výplata prostředků bývá stanovena do max. 1 měsíce.  Ze zkušenosti vím, že pojišťovny většinou tyto prostředky vyplatí do 14 dnů.

Pokud nespotřebujete všechny vybrané prostředky, asi by bylo vhodné alespoň 12 tisíc Kč vložit na mimořádný účet Vaší životní pojistky. Tím si zajistíte odečet daní za rok 2014 v plné výši, kterou umožňuje zákon. Získáte tedy zpět 15 % z Vámi vložených 12 tisíc Kč, tj. 1 800,- Kč.

 Zpět do poradny

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení